2016 Division 2 Schedule and Results

Switch to: Division 1 | Division 3

2016 Division 1 Schedule and Results

Week 1 – September 11

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Rams Red W 31 W. Dubuque Black L 0 12:00 PM at W. Dubuque
W. Dubuque Red W 39 Rams Blue L 6 10:30 AM at Hempstead
W. Dubuque White W 7 Rams Gray L 0 12:00 PM at Hempstead
Mustangs Green L 0 Cascade W 6 10:30 AM at Cascade
Mustangs Gold W 42 Bellevue L 7 10:30 AM at Bellevue
Mustangs White L 0 Badgers W 7 10:30 AM at Shullsburg
Maquoketa L 0 Eagles W 13 1:30 PM at Hempstead
Panthers Bye
Back to top

Week 2 – September 18

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Eagles L 6 W. Dubuque Red W 33 9:00 AM at W. Dubuque
Panthers T 13 W. Dubuque White T 13 10:30 AM at W. Dubuque
Cascade L 0 Rams Red W 32 9:00 AM at Hempstead
W. Dubuque Black W 19 Mustangs Green L 6 10:30 AM at Hempstead
Bellevue L 0 Rams Gray W 25 12:00 PM at Hempstead
Badgers L 7 Mustangs Gold W 53 1:30 PM at Hempstead
Rams Blue L 0 Maquoketa W 26 1:30 PM at Maquoketa
Mustangs White Bye
Back to top

Week 3 – September 25

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Rams Gray W 7 Mustangs White L 0 9:00 AM at Hempstead
Mustangs Green L 0 Rams Red W 19 10:30 AM at Hempstead
Mustangs Gold W 41 Rams Blue L 0 12:00 PM at Hempstead
Cascade L 6 W. Dubuque Black W 30 12:00 PM at Drexler Middle School
W. Dubuque Red W 46 Bellevue L 7 10:30 AM at Bellevue
W. Dubuque White W 14 Badgers L 0 10:30 AM at Shullsburg
Maquoketa W 20 Panthers L 6 1:30 PM at Hempstead
Eagles Bye
Back to top

Week 4 – October 2

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Rams Gray W 13 Cascade L 12 10:30 AM at Cascade
Eagles W 14 W. Dubuque White L 6 9:00 AM at Hempstead
Panthers L 0 Mustangs Green W 40 10:30 AM at Hempstead
W. Dubuque Black L 25 Mustangs Gold W 38 12:00 PM at Hempstead
Bellevue T 14 Mustangs White T 14 1:30 PM at Hempstead
Rams Red W 30 W. Dubuque Red L 0 3:00 PM at Hempstead
Badgers L 0 Maquoketa W 13 10:30 AM at Maquoketa
Rams Blue Bye
Back to top

Week 5 – October 9

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Panthers L 0 Eagles W 38 9:00 AM at Hempstead
Mustangs Gold W 38 Rams Red L 20 10:30 AM at Hempstead
W. Dubuque White W 28 Rams Blue L 7 12:00 PM at Hempstead
W. Dubuque Black W 40 Rams Gray L 6 1:30 PM at Hempstead
Bellevue L 7 Badgers W 12 10:30 AM at Shullsburg
Cascade W 14 Maquoketa L 0 10:30 at Maquoketa
Mustangs White L 0 W. Dubuque Red W 6 12:00 PM at Beckman (Dyersville)
Mustangs Green Bye
Back to top

Week 6 – October 16

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Rams Blue L 6 Cascade W 26 10:30 AM at Cascade
Panthers L 0 W. Dubuque Black W 39 12:00 PM at Beckman (Dyersville)
Maquoketa L 0 W. Dubuque White W 7 1:30 PM at Beckman (Dyersville)
Mustangs Green T 6 Bellevue T 6 10:30 AM at Bellevue
Rams Gray L 0 Mustangs Gold W 38 10:30 AM at Hempstead
Rams Red W 45 Mustangs White L 0 12:00 PM at Hempstead
Badgers L 14 Eagles W 20 1:30 PM at Hempstead
W. Dubuque Red Bye
Back to top

Week 7 – October 23

Team 1 Name Team 1 Result Team 2 Name Team 2 Result Time Location
Panthers L 21 Bellevue W 32 10:30 AM at Bellevue
W. Dubuque Black W 31 Badgers L 12 10:30 AM at Shullsburg
Maquoketa L 0 Rams Red W 38 9:00 AM at Hempstead
Eagles W 40 Rams Blue L 6 10:30 AM at Hempstead
Mustangs Green W 19 Rams Gray L 7 12:00 PM at Hempstead
Mustangs White L 6 Cascade W 19 10:30 AM at Cascade
W. Dubuque Red L 0 Mustangs Gold W 28 1:30 AM at Hempstead
W. Dubuque White Bye
Back to top

Bowl Games – October 29-30

See Bowl Games page for schedule and other bowl game information.